top of page

Portföyünüzü Çeşitlendirmek için İpuçları

Piyasa patladığında, bir hisse senedini satın aldığınız fiyattan daha düşük bir miktara satmak neredeyse imkansız görünüyor. Ancak her an piyasanın ne yapacağından asla emin olamayacağımız için, her türlü piyasa koşulunda iyi çeşitlendirilmiş bir portföyün önemini unutamayız.


Bir ayı piyasasında potansiyel kayıpları hafifleten bir yatırım stratejisi oluşturmak için , yatırım topluluğu emlak piyasasının bir ev satın almak için vaaz ettiği aynı şeyi öğütler: "konum, konum, konum". Basitçe söylemek gerekirse, tüm yumurtalarınızı asla tek bir sepete koymamalısınız. Bu, çeşitlendirme kavramının dayandığı merkezi tezdir.


Portföy öncesi bilgi

  • Yatırımcılar, çeşitlendirme kavramının dayandığı ana tez olan tüm yumurtalarını (yatırımlarını) tek bir sepete (güvenlik veya pazar) koymamaları konusunda uyarılır.

  • Çeşitlendirilmiş bir portföy elde etmek için, düşük veya negatif korelasyonları olan varlık sınıflarını arayın, böylece biri aşağı hareket ederse diğerini etkisiz hale getirme eğiliminde olur.

  • ETF'ler ve yatırım fonları, portföyünüzü çeşitlendirecek varlık sınıflarını seçmenin kolay yollarıdır, ancak gizli maliyetler ve ticaret komisyonlarının farkında olunması gerekir.


Çeşitlendirme Nedir?


Çeşitlendirme, birçok finansal planlamacı , fon yöneticisi ve aynı şekilde bireysel yatırımcılar için bir savaş çığlığıdır . Farklı yatırımları tek bir portföyde harmanlayan bir yönetim stratejisidir. Çeşitlendirmenin arkasındaki fikir, çeşitli yatırımların daha yüksek getiri sağlayacağıdır. Ayrıca, yatırımcıların farklı araçlara yatırım yaparak daha düşük riskle karşılaşacaklarını da öne sürüyor.Disiplinli Yatırım Yapmak


Çeşitlendirme yeni bir kavram değil. Geriye dönüp bakmanın sonucu


ile, dotcom çöküşü sırasında ve yine Büyük Durgunluk sırasında tökezlemeye başlayan piyasaların dönüşlerini ve tepkilerini arkanıza yaslayabilir ve eleştirebiliriz .