top of page

Para Yönetimi İçin Kelly Kriteri

Yatırımcılar genellikle çeşitlendirmenin önemini ve her bir hisse senedine veya sektöre ne kadar para yatırmaları gerektiğini duyarlar. Bunların hepsi, parayı etkin bir şekilde yönetmek için kullanılabilecek birçok tahsis tekniğinden biri olan Kelly Kriteri gibi bir para yönetimi sistemine uygulanabilecek yöntemlerdir. Bu sistem aynı zamanda Kelly stratejisi, Kelly formülü veya Kelly bahsi olarak da adlandırılır.


TEMEL ÇIKARIMLAR


  • Kelly Kriteri, yatırımcıların ve kumarbazların paralarının yüzde kaçını her yatırıma veya bahse ayırmaları gerektiğini hesaplamalarına yardımcı olan matematiksel bir formüldür.

  • Kelly Kriteri, başlangıçta uzun mesafeli telefon sinyal gürültüsünü analiz etmek için formülü geliştiren Bell Labs'da bir araştırmacı olan John Kelly tarafından oluşturuldu.

  • Kelly denkleminin ürettiği yüzde, bir yatırımcının alması gereken bir pozisyonun boyutunu temsil eder ve böylece portföy çeşitlendirmesine ve para yönetimine yardımcı olur.Kelly Kriterinin Temelleri


Kelly Kriterinin iki temel bileşeni vardır. Birincisi, herhangi bir işlemin pozitif bir miktar döndürme olasılığı veya kazanma olasılığıdır. İkincisi, kazanma / kaybetme oranıdır . Bu oran, toplam pozitif ticaret tutarlarının toplam negatif ticaret tutarlarına bölünmesiyle elde edilir.


Bu iki faktör daha sonra Kelly'nin denklemine konur:

Denklemin çıktısı,% Stake, çeşitli gerçek dünya uygulamalarına sahip Kelly yüzdesidir. Kumarbazlar, bahislerinin boyutunu optimize etmeye yardımcı olması için Kelly kriterini kullanabilir. Yatırımcılar, portföylerinin ne kadarının her bir yatırıma tahsis edilmesi gerektiğini belirlemek için kullanabilir.Sonuçları Yorumlamak


Denklemin ürettiği yüzde (birden küçük bir sayı), almanız gereken pozisyonların boyutunu temsil eder. Örneğin, Kelly yüzdesi 0,05 ise, portföyünüzdeki hisse senetlerinin her birinde% 5 pozisyon almalısınız. Bu sistem, özünde, ne kadar çeşitlendirmeniz gerektiğini bilmenizi sağlar .


Bununla birlikte, sistem biraz sağduyu gerektiriyor. Kelly yüzdesinin size ne söyleyebileceğine bakılmaksızın akılda tutulması gereken bir kural, sermayenizin% 20 ila% 25'ini tek bir hisse senedine ayırmamaktır. Bundan daha fazlasını tahsis etmek , çoğu insanın alması gerekenden çok daha fazla yatırım riski taşır .

657 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commenti


bottom of page