top of page

Kriptoda İşlem Yapan Yatırımcılar

Güncelleme tarihi: 13 May 2021

Yatırımcılar

Kripto para piyasalarında her kesimin aşikar olduğu ve kendinizi elbet birine benzettiğiniz yatırımcı grubu vardır. Küçükten büyüğe herkesin yatırımcı olduğu bu piyasada sizin hangi gruba ait olduğunuzu aşağıda ki yazımızdan bulabilirsiniz.


Acemiler:

Kripto para birimlerini yeni keşfetmişlerdir ve sürekli telefonlarından paralarının ne kadar arttığına bakarlar. Acemiler kalabalığı takip etme eğilimindedirler ve coinleri düşünce panik yapıp satarlar. Piyasadaki oynaklığa katkıda bulunurlar.


Fırsatçılar:

Piyasadaki tüm yeni kripto paraları takip ederler. Genelde Y kuşağından(1981-1999 doğumlular) oluşurlar. Kısa sürede bir bitcoin milyoneri olma umuduyla yaşarlar. "Ne zaman çıkacak?" demeyi severler.


Erken Girenler:

Bitcoin duyulmamışken satın alan insanlardır. Azınlık bir grup bitcoini duyduğunda, 100 doların altında bir fiyata bitcoin satın aldılar. Piyasa hakkında düşüncelerini halka açık bir şekilde aktif olarak tartışan ve paylaşan düşünce liderleridir. Fiyatlar üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir, bir coin hakkında tweet atarak fiyatları değiştirebilirler.


The Pump and Dumper:

Bu insanlar, sosyal ağlarda ve medyada -coinin fiyatı beļirlenen değere ulaşana kadar- bir grup tanıdık yatırımcı ile birlikte, nispeten bilinmeyen küçük hacimli bir coin üzerinden, önemli bir holding satın alırlar. Belirlenen fiyata geldiği zaman, bu insanlar kar elde etmek için madeni paralarını satarken, daha sonraki bir noktada yatırım yapanlar fiyat düştükçe zarar ederler. Küçük kripto para birimleri arasında oldukça yaygındır. Bu nedenle, dijital varlıklarla ticaret yaparken bu insanların farkında olmak çok önemlidir.


Kurumsal Yatırımcılar:

Kripto para piyasasındaki kurumsal yatırımcı fonları ikiye ayrılır.

1- Erken bitcoini benimseyenler tarafından yönetilen kripto fonları

2- Ani yükseliş elde etme umuduyla bu yeni varlık sınıfına daha yeni girmiş olan fonlar. Pantera Capital ve MetaStable Capital gibi oluşumlar, bir ticarete ne zaman doğru zamanda girip çıkacağını bilen yatırımcılar arasındadır. Genellikle döviz veya hisse senedi piyasalarından gelen ve bu nedenle kripto deneyimi olmayan yatırım yöneticileri tarafından yönetilir.